K O N F E R E N C J A
"Mobbing - zalążek klęski czy sukcesu??"
Celem projektu "Mobbing - zalążek klęski czy sukcesu??" było pozyskanie jak najszerszej reprezentacji społeczeństwa do współpracy w ograniczaniu występowania zjawiska przemocy w pracy w ramach projektu z Europejskiego Funduszu Społecznego. W szczególności zaś:
Założony cel został osiągnięty w 100%, o czym świadczy frekwencja uczestników, ilość zgłoszeń do współpracy i wyniki ankiety ewaluacyjnej. Osiągnięto go poprzez kampanię informacyjną i zorganizowanie konferencji, która odbyła się w dniu 29 czerwca 2004r. w godz. od 8.30 do 15.30 w Sali Okrągłej Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego mieszczącego się w Gdańsku przy ul. Okopowej. Program konferencji podzielono na trzy bloki tematyczne w których wystąpiło 10-ciu prelegentów, przedstawicieli: Politechniki Gdańskiej, Szpitala Klinicznego Akademii Medycznej w Gdańsku, Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańskiego Związku Pracodawców, Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Antymobbingowego OSA, Rodzinnego Ośrodka Diagnostyczno-Konsultacyjnego
Pierwszy blok - "prawny" ujęto w tematy:
W bloku drugim przedstawiony został aspekt socjologiczno -psychologiczno - psychiatryczny mobbingu:
W trzecim bloku ekonomiczno-organizacyjnym dot. przedsiębiorstw przedstawione zostały tematy:
Krótkie podsumowanie konferencji:
W konferencji wzięło udział 227 osób - jak wynika z list wpisanych uczestników nie licząc organizatorów i prelegentów, ale zainteresowanie problematyką socjologiczno - psychologiczno-psychiatryczną mobbingu spowodowało napływ większej ilości osób , którzy nie rejestrowali się na listach uczestników. Można to było stwierdzić po tym, że wszystkie miejsca siedzące na sali konferencyjnej były zajęte, a sala ma 299 miejsc. Uczestnikami konferencji byli w większości mieszkańcy województwa pomorskiego reprezentujący różnorodne środowiska. Między innymi byli przedstawiciele organizacji gospodarczych, samorządowych, środowisk medycznych, wymiaru sprawiedliwości, nauczyciele, kierownicy działów HR, przedstawiciele środowisk naukowych i artystycznych, organizacji pozarządowych, związków zawodowych, mediów. Ważnym elementem przygotowań do konferencji były warsztaty teatralne. Podczas warsztatów młodzi aktorzy przy udziale członków Stowarzyszenia mogli zapoznać się z problematyką mobbingu i pracować nad poszukiwaniem teatralnych form prezentacji różnych jego aspektów. Scenki te zostały przygotowane tak, by mogły towarzyszyć prelegentom w prezentowanych przez nich tematach i ukazywać charakterystyczne cechy zachowań mobbingowych. Uczestnicy otrzymali materiały konferencyjne ujęte w formie teczki, których opracowanie graficzne wykonała Małgorzata Rodek.
Wśród uczestników została przeprowadzona ocena konferencji za pomocą rozprowadzanych ankiet ewaluacyjnych. Z ilości 227 ankiet zostało wypełnionych i zwróconych przez uczestników 93 ankiety co stanowi 41% wydanych ankiet. Z analizy ankiet wynika, iż:
Na pytanie czy konferencja zaspokoiła oczekiwania:
Końcowe wnioski i uwagi były bardzo różnorodne. Ogólnie wynika z nich, że:
Na listę osób zainteresowanych współpracą wpisało się 18 osób i instytucji różnego rodzaju, między innymi Sekcja Psychologów Komendy Wojewódzkiej Policji, Okręgowy Inspektorat Pracy w Gdańsku, Ogólnopolski Zawiązek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych.
Konferencja współfinansowana była ze środków Unii Europejskiej w ramach